Mistrovství světa 2022

Mistrovství světa ve florbale mužů 2022 bude 14. ročníkem mistrovství světa mužů pořádaným Mezinárodní florbalovou federací (IFF). Turnaj se bude konat ve Švýcarsku ve městech Curych a Winterthur, konkrétně v halách Swiss Life Arena a AXA Arena. Z důvodu kolize s Mistrovstvím světa ve fotbale 2022, se tento turnaj odehraje 5. až 13. listopadu 2022, místo tradičního prosince.

Kvalifikace

Závěrečného turnaje se zúčastní 16 národních týmů. Švýcarsko mělo účast jako pořádající země zajištěnou předem. Ostatní reprezentace se o účast utkaly v regionálních kvalifikacích, které byly odloženy z tradičního února na pozdější termín kvůli pokračující pandemii covidu-19.

V americké kvalifikaci se 29. a 30. dubna 2022 střetly reprezentace USA a Kanady.

Tři evropské kvalifikace se konaly od 24. do 28. května v italském Celano a lotyšských Valmiere a Koceni. V nich se utkalo 23 evropských týmů a reprezentace Pobřeží slonoviny o 10 postupových míst. Každé kvalifikace se účastnilo osm týmů rozdělených do dvou skupin. Postoupily vítězové každé skupiny, třetí týmy každé kvalifikace a nejlepší čtvrtý tým. V důsledku ruské invaze na Ukrajinu byl ruský tým z kvalifikace vyřazen. Česká reprezentace hrála na italském turnaji, kde v zápase o první místo poprvé v historii podlehla Slovensku.

Asijsko-oceánská kvalifikace, kde osm týmů soupeří o čtyři místa, se konalo v Singapuru od 31. května do 5. června. Poprvé se kvalifikace účastnily Filipíny, které kvůli pandemii covidu-19 kvalifikaci na předchozí mistrovství nehrály (samotného turnaje se ale nakonec zúčastnily jako náhradníci).

Kvalifikační zápasy se hrály ve zkráceném čase třikrát 15 minut (místo obvyklých 20 minut) a se soupiskou omezenou na 17 hráčů.

Los

Los turnaje proběhl 8. června 2022. 16 účastnických týmů bylo rozděleno do čtyř skupin (A, B, C a D). Do skupin A a B se losovalo mezi nejlepšími týmy v žebříčku IFF, do skupin C a D mezi ostatními.

Systém

V základních skupinách spolu týmy budou hrát každý s každým. Za vítězství získají dva body, za remízu jeden. Zápasy základních skupin se budou hrát od 5. do 8. listopadu 2022.

První dva týmy ze skupin A a B postoupí přímo do čtvrtfinále play-off. Týmy na třetím a čtvrtém místě budou hrát s prvními dvěma týmy ze skupin C a D v předkole o postup do čtvrtfinále. Zbývající týmy skupin C a D budou hrát o 13. až 16. místo.